Dieta w zaburzeniach nastroju – czy ma znaczenie?

Drażliwość, wyczerpanie, utrata radości i zainteresowań, problemy ze snem to tylko niektóre z objawów zaburzeń nastroju czy depresji. Wiele osób korzysta z psychoterapii czy farmakoterapii, ale ponad połowa nie uzyskuje satysfakcjonujących rezultatów leczenia. [1,2]

Czy możemy sobie jeszcze jakoś pomóc? Jak pokazują badania- tak. Okazuje się, że sposób odżywiania i wsparcie dietetyczne mają ogromne znaczenie.

Depresja to choroba wielowymiarowa i jak pokazują badania jest mocno związana z naszym stylem życia. Często towarzyszy jej niezdrowa, monotonna dieta, zbyt mała ilość snu przy zbyt dużej ilości pracy, brak regularnej aktywności fizycznej czy nieprawidłowe relacje społeczne. To wszystko powoduje wyczerpanie wewnętrznych zasobów psychoenergetycznych i pojawia się choroba. Oczywiście to tylko jedne z możliwych scenariuszy genezy jej powstawania, niemniej coraz bardziej powszechny ostatnimi czasy. Przyczyn depresji upatrujemy również w predyspozycjach genetycznych, warunkach środowiskowych, a także nadmiernej masie ciała i wieloletnim stosowaniu nieskutecznych interwencji mających na celu redukcje kilogramów. Istnieją prognozy wskazujące na to, iż niebawem depresja może pojawić się na drugim lub trzecim miejscu chorób najczęściej występujących na całym świecie.

Jakich zmian w diecie możemy dokonać, aby jej zapobiegać lub łagodzić objawy?

Image
Przede wszystkim, wprowadzić dietę przeciwzapalną, czyli bogatą w warzywa i owoce, kwasy omega- 3 oraz probiotyki. Równolegle eliminujemy z naszego jadłospisu produkty bogate w cukier, wysoko przetworzone. Bardzo ważne jest dostarczanie odpowiedniej ilości białka (ryby, dobrej jakości mięso, jajka, rośliny strączkowe), a także zdrowych tłuszczy (tłuste ryby, awokado, oliwa z oliwek, olej lniany, orzechy, siemię lniane, nasiona chia). Istotne jest również ograniczenie spożycia alkoholu. [2]

Istnieją badania, które wskazują na pozytywny efekt zastosowania diety redukcyjnej u osób z objawami depresji w wieku średnim, u których dosyć często występuje również problem nadwagi


Równocześnie coraz więcej badań potwierdza, iż dobrze pracujące i zdrowe jelita stanowią podstawę naszego zdrowia nie tylko fizycznego, ale i psychicznego. Istnieją dowody na silne działanie osi jelita- mózg. Dlatego warto dbać o nasza mikroflorę jelitową. [3]


Suplementy a depresja

W celu poprawy jakości naszej diety, warto czasem sięgnąć po dobrej jakości suplementy. (Oczywiście koniecznie trzeba to skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym).

Badania wykazują działanie kilku składników odżywczych, dzięki którym możemy poprawić proces leczenia lub zapobiegać powstawaniu zaburzeń nastroju.
Image
Należą do nich:

Witaminy z grupy B – Badania wykazują, iż u osób z obniżonym nastrojem bardzo często występują niedobory kwasu foliowego (witamina B9) oraz witaminy B12. Są to witaminy, które mają znaczenie w syntezie neuroprzekaźników (serotoniny, dopaminy), w związku z czym nawet przy farmakologicznym leczeniu warto sprawdzić poziom i uzupełnić ewentualne niedobory, aby leczenie było skuteczniejsze.

Witamina D3 – wszyscy wiemy, iż jest to witamina syntetyzowana dzięki dostępności słońca, niemniej obserwujemy jej znaczne niedobory w populacji. Sprawdzamy poziom we krwi i odpowiednio dobieramy dawkę suplementu. Nie ma jednej, odpowiedniej ilości potrzebnej dla każdego.

Kwasy omega- 3 – dzienna dawka 400 mg kwasów EPA chroni nas przed zachorowaniem na depresje. Są to kwasy, które wpływają na prawidłową pracę naszego mózgu i niwelują istniejące objawy depresji oraz poprawiają funkcjonowanie poznawcze.

Cynk – badania wskazują na znaczące niedobory u osób z depresją, a ma on niezwykle ważny wpływ na pracę układu nerwowego. Dostępne badania na temat suplementacji cynku u osób z zaburzeniami nastroju wykazały istotną poprawę nastroju.

Działając profilaktycznie, ale i wspierająco w leczeniu zaburzeń nastroju, z którymi boryka się coraz większa część populacji, warto stopniowo zadbać o podstawowe filary zdrowia. Oczywiście pomoc specjalisty w zdiagnozowaniu naszych dolegliwości jest kluczowa, odpowiednio dobrane leczenie oraz jego wsparcie.

Aktualnie leczenie farmakologiczne depresji nie przynosi satysfakcjonujących rezultatów, w związku z czym wydaje się być istotne pójść o krok dalej- zasięgnąć pomocy specjalisty, włączyć kolejne działania, takie jak dieta przeciwzapalna, suplementacja, aktywność fizyczna i regulacja rytmu dobowego.


Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2248201/
https://www.foodforthebrain.org/media/231110/Depression___The_Nutrition_Connectin.pdf
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29985786/ http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-3939c6eb-15f3-44c7-86b4-5f310deed7aa/c/P2a_Majkutewicz.pdf
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34970669/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34960031/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31858898/

Treści umieszczone w ramach Portalu mają na celu poszerzenie wiedzy użytkowników. Portal ma charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny i treści w nim umieszczane nie stanowią porady lekarskiej. Przed skorzystaniem z jakichkolwiek informacji umieszczonych w Portalu koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Related Articles