Babka płesznik- super źródło błonnika i nie tylko


Babka płesznik, znana również jako babka zwyczajna (Plantago major), to roślina zielna, która jest szeroko rozpowszechniona na całym świecie. Jest świetnym źródłem błonnika pokarmowego, wykazujące bardzo istotne korzyści dla naszego zdrowia. Ponadto babka płesznik wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakterujne, wspomagające trawienie, gojenie ran czy łagodzące problemy skórne.  

Image

Spożywanie babki płesznik może być korzystne w różnych sytuacjach, ale warto pamiętać, że zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem regularnego stosowania jakichkolwiek ziół, w tym babki płesznik, zwłaszcza jeśli istnieją jakiekolwiek problemy zdrowotne lub przyjmuje się inne leki. Oto kilka sytuacji, w których spożycie babki płesznik może być rozważane [1]:

  1. Problemy żołądkowo-jelitowe: Babka płesznik może pomóc w łagodzeniu objawów związanych z problemami trawiennymi, takimi jak niestrawność, biegunka czy ogólne dolegliwości żołądkowe.
  2. Ułatwianie trawienia: Zastosowanie babki płesznik może być korzystne w przypadku problemów z trawieniem. Napar z liści babki płesznik może działać łagodząco na układ pokarmowy.
  3. Podrażnienia skóry: Babka płesznik może być stosowana zewnętrznie w postaci mazidła lub kompresu do łagodzenia podrażnienia skóry, ukąszeń owadów czy łagodzenia świądu.
  4. Wspomaganie gojenia ran: Ze względu na potencjalne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, babka płesznik może wspomagać proces gojenia drobnych ran, zadrapań czy otarć.
  5. Pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu LDL [2]

Błonnik babki płesznik skutecznie poprawia markery lipidowe, potencjalnie zapobiegając chorobom układu krążenia u osób z hipercholesterolemią lub bez niej.

Image

O co chodzi z tym błonnikiem i babką płesznik?

Korzyści zdrowotne wynikające z błonnika pokarmowego doceniane są od dawna. Większe spożycie błonnika pokarmowego wiąże się z mniejszą liczbą chorób układu krążenia, a błonnik odgrywa rolę w zdrowiu jelit, a wiele skutecznych środków przeczyszczających w rzeczywistości stanowi izolowane źródła błonnika. Wyższe spożycie błonnika wiąże się z niższą masą ciała. [3]

Otyłość i związane z nią konsekwencje, zwane zespołem metabolicznym, są powiązane ze stanem zapalnym o niskim stopniu nasilenia w różnych tkankach, m.in. w jelitach, i przez nie wywoływane. W związku z naukowcy sprawdzali [3], czy babka płesznik może łagodzić łagodne zapalenie jelit, które występuje w otyłości, a ponadto zbadali, w jakim stopniu może złagodzić otyłość i/lub dysglikemię.

Zaobserwowano, że wzbogacenie diety wysokotłuszczowej babką płesznik zapewnia silną ochronę przed łagodnym stanem zapalnym jelit i konsekwencjami metabolicznymi, które w przeciwnym razie byłyby wywołane dietą powodującą otyłość.

 

Warto włączyć babkę plesznik do swoich posiłków, szczególnie dobrze sprawdza się w połączeniu z sałatami, pastami czy jogurtem i owocami. Wystarczy 1 łyżka stołowa dziennie.

 

 

Źródła:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37305942/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30239559/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23609775/
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37305942/

Related Articles