ARBUZ - siła zaklęta w jagogodzie!

Nadeszły letnie upały a wraz z nimi wzmożona chęć poszukiwania owoców i warzyw idealnych na tę wymagającą porę roku. Jednym z podstawowych wymagań, jakie niesie za sobą wysoka temperatura jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Natura nie pozostała obojętna również i w tym aspekcie i podarowała nam owoc, który wydaje się idealnym rozwiązaniem na te wyzwania. Arbuz, bo o nim mówimy, swoją popularność zawdzięcza wyjątkowemu smakowi oraz temu, że doskonale gasi pragnienie. Ta wielka jagoda jest bardzo wszechstronna. Tradycyjnie, oprócz soczystego, słodkiego miąższu tak chętnie pochłanianego w gorące, letnie dni posiada również pestki oraz mięsistą skórkę chętnie wykorzystywaną w sektorze spożywczo-leczniczym.

Arbuz należy do rodziny dyniowatych. Pochodzi z Afryki Południowej. Jedne z pierwszych wzmianek dotyczących tych owoców można odnaleźć w starożytnym Egipcie. W grobowcach faraonów odkryto nasiona i malowidła przedstawiające arbuzy. Pozwala to na określenie wieku na ponad 4 000 lat! Pierwsze arbuzy były podobno twarde i gorzkie, ale jedna rzecz pozostała niezmienna do dziś – ich wysoka zawartość wody.

Za co cenimy te wspaniałe owoce?

Image

ZRÓDŁO WODY. POMAGA ZAPEWNIĆ ODPOWIEDNIE NAWODNIENIE ORGANIZMU

Utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia jest bardzo ważne dla naszego organizmu. Jest wiele elementów uzależnionych od tej funkcji m.in. regulowanie temperatury ciała, dostarczanie składników odżywczych do komórek, prawidłowe funkcjonowanie organów, lepsze trawienie, ładniejsza skóra. Arbuz zawiera ponad 92% wody. Spożywany podczas letnich upałów przeciwdziała udarowi i skutecznie redukuje pragnienie. Z uwagi na wysoką zawartość wody arbuz jest owocem niskokalorycznym (30 kcal na 100 g owocu) więc idealny dla osób, które walczą z nadwagą.


POSIADA WŁAŚCIOWOŚCI PRZECIWNOWOTWOROWE

Arbuz zawiera w sobie likopen oraz kukurbitacynę E, które wykazują wysokie działanie przeciwnowotworowe. Usuwają wolne rodniki oraz chronią komórki w organizmie przed uszkodzeniami. Badania wskazują na ich działania zwłaszcza w przypadku nowotworów prostaty, płuc, piersi,  szyjki macicy oraz nowotwory układu pokarmowego.


POZTYWNIE DZIAŁA NA SERCE

Naukowcy dowiedli, że spożywanie arbuza ma wpływ na obniżenie cholesterolu we krwi, hamuje syntezę złego cholesterolu, ogranicza powstawanie płytki miażdżycowej i redukuje sztywność tętnic. W rezultacie zmniejsza  ryzyko zawału czy udaru. U osób otyłych obniża ciśnienie tętnicze krwi. Arbuz zawiera cytrulinę, która ma bezpośredni wpływ na rozszerzanie naczyń krwionośnych. Pozostałe witaminy i minerały zawarte w arbuzie działające pozytywnie na serce to m.in. magnez, potas, witaminy A, B6, oraz C.

Image

REGENERUJE MIĘŚNIE

Dzięki nawodnieniu oraz fitoskładnikom spożywanie arbuza ma wpływ na regenerację mięśni po wzmożonym wysiłku fizycznym. Cytrulina oraz aminokwas występujące w owocu zmniejszają zmęczenie mięśni jednocześnie zwiększając ich wydolność. Przyczyniają się również do procesu usuwania kwasu mlekowego wytworzonego w mięśniach w trakcje wzmożonej aktywności lub treningu.


POPRAWIA KONDYCJĘ SKÓRY

W arbuzie znajdziemy dużą zawartość witaminy C, która wspomaga syntezę kolagenu w organizmie. Działanie to zwiększa elastyczność skóry i wzmacnia włosy. Witamina C ułatwia utrzymanie prawidłowych funkcji błon śluzowych. Witamina A pomaga tworzyć i regenerować komórki skóry.

Zalety arbuza dostrzegła również branża kosmetyczna. Sok i wyciąg z pestek arbuza chętnie wykorzystywany jest w wielu kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry oraz zabiegach upiększających.

Related Articles