Czy antydepresanty pomagają chudnąć?
Leki antydepresyjne to szeroka grupa leków o zróżnicowanym działaniu, w zależności od substancji w nich zawartych. Antydepresanty to leki, które mają ratować nasze zdrowie i życie. Pomagają one przywrócić dobre samopoczucie osobom wyczerpanym psychicznie i chorującym na depresje. Warto tez zaznaczyć, iż często pacjenci, którzy przyjmują leki antydepresyjne przez kilka lat, naturalnie wraz z wiekiem mogą przybierać na masie. Przyrost kilogramów może być też oznaką zdrowienia, kiedy podczas zaostrzonych objawów depresji pacjent nie miał apetytu i prawie nic nie jadł. Obserwuje się zmiany masy ciała u osób z otyłością, u których często występują objawy depresji i obawiają się włączenia leków, które pomogą w jej leczeniu. Okazuje się, że ich włączenie jest bardzo pomocne w poprawie samopoczucia jak i redukcji nadmiernych kilogramów.
Istnieje wiele klas leków antydepresyjnych. Leki, które mogę powodować zwiększenie masy ciała, ale i takie, które stosuje się w terapii nadwagi i otyłości. Zatem które z leków pomagają w walce z utrata zbędnych kilogramów?
Otyłość a depresja
Otyłość to choroba, która powoduje, iż w organizmie zmienia się stosunek cytokin prozapalnych, nasilają one przewlekły stan zapalny w obrębie układu nerwowego. Wpływa to na funkcjonowanie naszego organizmu. Istnieją badania, które potwierdzają, iż osoby z otyłością częściej chorują na zaburzenia depresyjno- lękowe [1]. Zaburzeniom tym często towarzyszą zmiany sposobu odżywiania (większa lub mniejsza ilość spożywanego pożywienia, kompulsywne objadanie się). Szacuje się, że w Polsce ryzykiem depresji z otyłością dotkniętych jest około 15% populacji [3].
Jak działają niektóre antydepresanty?
Leki antydepresyjne wpływają na neuroprzekaźniki (dopaminę i serotoninę) oraz receptory (blokada receptora H1), co ma wpływ na uczucie sytości i apetyt.
Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI) oraz selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny i dopaminy (NDRI) to grupy leków, które mogą pomoc w zmniejszeniu masy ciała. Poprze hamowanie wychwytu neuroprzekaźników, wpływają na receptory w tkance tłuszczowej i aktywują je do uwalniania energii.
Badania wykazują, iż u niektórych leki z grupy SNRI i SSRI mogą zmniejszać apetyt, jednak po zbyt długim okresie stosowania (po około 24 miesiącach) efekt ten może się odmienić w drugą stronę. Związane jest to ze zmniejszeniem receptorów serotoniny [2,3]. I dla przykładu fluoksetyna to lek używany u pacjentów z kompulsywnym objadaniem się, który jest bardzo skuteczny i pomaga normalizować masę ciała. Z kolei citalopram nie przynosi pozytywnych efektów, jeśli chodzi o redukcje nadmiaru kilogramów, może być wręcz przeciwnie.
Popularna Mysimba to połączenie bupropionu z naltreksonem, które stosuje się w leczeniu wspomagającym odchudzanie.
Które grupy leków nie powodują tycia?
Według badaczy istnieje duża grupa leków antydepresyjnych, które nie powodują wzrostu, a wręcz spadek masy ciała. Należ do nich: fluoksetyna i imipramina moklobemid, wortioksetyna, tranylcypromina, wenlafaksyna, bupropion, lewomilnacipran i deswenlafaksyna [3].
Które grupy leków mogą powodować tycie?
Niestety istnieje kilka rodzajów leków do leczenia zaburzeń depresyjnych, których przyjmowanie związane jest ze wzrostem masy ciała. Stosowane one są zazwyczaj w leczeniu ciężkich zaburzeń, kiedy inne leki nie przynoszą korzyści i poprawy stanu zdrowia. Należą do nich: amitriptylina, citalopram, mirtazapina, nortriptylina, trimipramina, paroksetyna i fenelazyna.
Jak pokazują badania [3], osoby, które przyjmują te leki, mogą przybierać nawet 10-15 kg. Dlatego też wprowadzane są często w momencie, kiedy leki z innej grupy nie przynoszą poprawy zdrowia. Z założenia żaden specjalista nie chce narażać pacjentów na rozwój otyłości, zespołu metabolicznego czy jego konsekwencji.
Tak więc, jeśli lekarz prowadzący zaleci Ci wprowadzenie antydepresantów, nie obawiaj się. Mogą one przynieść Ci więcej korzyści niż Ci się wydaje.
Źródła
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22717171/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29453413/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33022115/
Treści umieszczone w ramach Portalu mają na celu poszerzenie wiedzy użytkowników. Portal ma charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny i treści w nim umieszczane nie stanowią porady lekarskiej. Przed skorzystaniem z jakichkolwiek informacji umieszczonych w Portalu koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem.